Paulo Coelho: Alchymista

Román Paula Coelha Alchymista se stal údajně největším bestsellerem v Brazílii a je o něm s úctou a obdivem mluveno a psáno po celém světě. Hned v úvodu řeknu, že jsem jaksi nepochopil proč. Buďto má v sobě román jakousi skrytou genialitu, kterou jsem při čtení neobjevil, nebo se jedná o další z řady silně nadhodnocených románů.

Hlavní problémem knihy se stala její řemeslná stránka. Chápu, že každý nemůže psát jako Tolstoj, ale řemeslné nedostatky Alchymisty mě při čtení vysloveně rušily, což má samozřejmě k ideálnímu stavu daleko. To, že Ceolho příliš dobře psaní neovládá, je koneckonců řečeno i v závěru knihy. Autor se možná snažil použít jakýsi pohádkový styl, aby byla kniha přístupná i pro děti. Budu to tedy brát jako polehčující okolnost.

 Ostatně i příběh knihy je velmi jednoduchoučký, je cestou ovčáka Santiaga za svým snem a naplněním takzvaného Osobního příběhu (na tento pojem jsem začal být po stém opakování alergický). Cesta jej zavede z rodného Španělska až k egyptským pyramidám, cestou jen tak mimochodem potká svou budoucí manželku. Příběh má několik nečekaných zvratů a autorovi se do ní podařilo vsunout spoustu zajímavých a krásných myšlenek. Bohužel ty samy o sobě dobrý román nedělají. Alespoň ne pro mne. Ono je totiž chvályhodné dát do knihy krásné ideje, to však už udělaly sta tisíce autorů před vámi, a ještě více se jich o to pokusí v budoucnu.

 Omluvou za ploché a nezajímavé postavy může být jen délka knihy, ačkoli hlavní postavě měl autor věnovat trochu více péče. Celkově jsem právě kvůli doporučením mně daným z knihy zklamán. Doporučit ji mohu snad jen dětem nebo milovníkům pohádek. Možná kdybych ji četl před deseti lety, byl bych nadšen. A možná taky ne.

Leave a Reply

Name and email address are required. Your email address will not be published.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

%d bloggers like this: