Teorie strun – kniha první: Koheze

img025_cr-411x639O českém vydání trilogie Teorie strun už se nějaký ten pátek dopředu mluvilo. A aby ne, vždyť
mnozí zahraničí čtenáři trojici románů řadí k tomu
nejlepšímu ze světa Star Treku, co bylo napsáno. Každý český fanoušek první díl trilogie jistě netrpělivě očekával. Ti nejvíce nadšení se vydali na jeho křest až do Brna, aby si užili výsadu být mezi prvními majiteli.

První díl trilogie nazval její autor Jeffrey Lang Cohesion. U nás vychází kniha pod názvem Koheze, další díly pak ponesou názvy Fúze a Evoluce. Možná není bez zajímavosti, že původně byla pro české vydání uvažována posloupnost Soudržnost – Splynutí – Vývoj. Osobně jsem rád, že byla nakonec vybrány cizojazyčně znějící názvy, pro science-fiction se hodí o něco více.

Román vychází z prostředí seriálu Star Trek Voyager. Příběh se točí okolo rasy Monorhů, kteří žijí ve vskutku zvláštní hvězdné soustavě. Vlastně by v ní ani žít neměli, poněvadž sekundární hvězda soustavy (již domorodci nazývají Modré oko) bombarduje planetu i její okolí smrtelnou radiací. Voyager se setkává s lodí monorhských uprchlíků, ta se však záhy rozpadá doslova na prach. Před posádkou kapitána Janewayové nyní stojí nelehký úkol poodhalit roušku tajemství záhadné soustavy a pokusit o záchranu Monorhů před vyhynutím.

Román Jeffreyho Langa je velmi dynamický. Velkou část energie mu dodává i to, že jednotlivé scény jsou vždy popisovány subjektivně očima jedné postavy. Současně sledujeme její myšlenkové pochody, dozvídáme se o jejích plánech, obavách nebo s postavou vzpomínáme na události související se probíhajícím dějem. Autor techniku zvládl vskutku mistrovsky, neboť perfektně zachytil osobnosti všech postav seriálu a současně rozvíjel barvité postavy několika Monorhů.

Čtenář má tedy možnost sžít se s postavami, možná i dokonce lépe než v samotném seriálu, neboť ví, co jim právě běhá hlavou. Podle názorů některých znalců Voyageru se seriálové postavy příliš nevydařily – já zde seriál hodnotit nebudu. Řeknu jen, že v knize působí skupinka poutníků neznámým kvadrantem jako zajímavá, barvitá směsice průzkumníků.

Dialogy jsou též povedené, nechybí několik vypečených pasáží (cituji rozhovor mezi Sedmou z Devíti a B’Elannou).

“Zaznamenala jsem, že se občas chováte trochu…”
“Impulsivně?”
“Ano.”
“Ale hloupě?”
“Jsou různé úrovně impulzivity.”
“Asi vás budu muset shodit do vody.”
“A potvrdit tak, co jsem řekla.”

Příběh je bohatý na dějové zvraty a nechybí napjaté scény. Autor zřejmě věnoval pozornost i drobným detailům, znalost seriálu Voyager je též na jedničku (bez hvězdičky, neboť jedné chybičky jsem si všiml, rozhodně to však nevidím jako problém). Naopak autor si zřejmě udělal legraci ze samých autorů seriálu a do knihy vsunul povedené “velikonoční vajíčko”.

“A náčelníku?”
“Pane?”
“Proč máme právě teď jen jeden letuschopný raketoplán?”
“Protože je všichni furt ničíte.”

Zajímavé je i morální dilema, zda se má posádka snažit pomoci každému, koho potká, nebo raději šetřit své zdroje a snažit se dostat domů co nejrychleji. Náznaky takových dialogů byly i v seriálu, v Kohezi však působí jako doplnění chybějícího kousku do skládačky.

Kniha je bohatá i na různé zajímavé fyzikální teorie. Jelikož tato vědní disciplína již po několik let není zrovna mým koníčkem, nemohu posoudit, nakolik je předložená teorie věrohodná.

Zkrátka a dobře, první díl trilogie Teorie strun je velmi kvalitním science-fiction románem. Znalost seriálu pro jeho čtení nezbytná není, sice si tolik nevychutnáte myšlenkové pochody postav a povedené dialogy, ale i tak si na této výborné knížce smlsnete. Doporučuji.

Leave a Reply

Name and email address are required. Your email address will not be published.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <pre> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

%d bloggers like this: